Spotkanie z Bronisławem Wildsteinem w Londynie

Piatek, 18 maja 2012 roku godzina 19.00

Windsor Hall przy Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Ealing, 2 Windsor Road, Londyn W5 5PD (mapa)

Londynski Klub Dyskusyjny zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem dziennikarzem, publicystą, pisarzem, autorem powieści „Czas niedokonany”

Wstep wolny 

Potwierdź swoje uczestnictwo na facebooku










Podczas spotkania z Bronisławem Wildsteinem bedzie można nabyć ostatnie trzy książki autora (kliknij na okładkę aby dowiedzieć się więcej o każdej z książek) . Po spotkaniu autor bedzie podpisywać książki.














Czas niedokonany
Czas niedokonany to epicka opowieść przedstawiająca losy ludzi wplątanych w ponurą historię dwudziestego wieku. Od pogromu we wsi pod Pińskiem do rzeczywistości III RP autor prowadzi nas drogami krętymi, raz po raz cofając narrację, zmieniając epoki i kraje. Śledzimy losy kilku pokoleń rodziny Broków, którym historia nie oszczędziła niczego, ani cierpienia, ani zdrady, ani zbrodni, ani ideologicznego zaczadzenia. Ale można na książkę spojrzeć nieco inaczej, a mianowicie jak na zapis oraz próbę zrozumienia doświadczeń, które ukształtowały dzisiejszą Polskę, od krwawej rewolucji październikowej przez pełną nadziei Solidarność po marność III Rzeczpospolitej. Wreszcie książkę tę można czytać jako swoisty moralitet pokazujący walkę ludzi z pokusami zła i nicości, tymi pokusami, którymi tak skutecznie zwodził nas wiek dwudziesty, i które w wieku dwudziestym pierwszym wcale nie straciły swojego powabu. 
prof. Ryszard Legutko, filozof

Mistrzowsko opowiedziane skomplikowane historie poszczególnych postaci, ich wielostronne, wnikliwe portrety psychologiczne, znakomite dialogi, intelektualny rozmach przedstawianych w powieści problemów, a przede wszystkim niecofanie się przed żadnym tabu, czynią z powieści Wildsteina wydarzenie artystyczne i intelektualne, stawiające autora Czasu niedokonanego wśród najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. 
prof. Włodzimierz Bolecki, krytyk literacki


Przeszłość niczym czarny kruk krąży nad bohaterami tej książki, bo też to historia jest tytułowym czasem niedokonanym, a nasza współczesność okaże się chwilami groteskową, częściej tragiczną, tego czasu kontynuacją. Teraźniejszość przeplata się więc nieustannie w Czasie niedokonanym z historią, polityka z metafizyką. 
prof. Maciej Urbanowski, literaturoznawca

Niezwykła książka o trzech pokoleniach rodziny - polskiej i żydowskiej - i losach Polski wpisanych w duchową i polityczną historię Europy. 
prof. Zdzisław Krasnodębski, filozof, socjolog 


To powieść z epickim rozmachem, nie sposób się od niej oderwać. Losy czterech pokoleń rodziny Broków wpisują się w burzliwą historię ubiegłego stulecia, rekapitulują trudne doświadczenie XX wieku w naszej części Europy. Od lat czekaliśmy, by literatura polska zmierzyła się z tym wyzwaniem i oto wreszcie Wildstein podjął próbę. Nie wolno jej przeoczyć. 
Wanda Zwinogrodzka, krytyk teatralny 


Decyzja, by napisać powieść zamierzoną z takim rozmachem, jest decyzją filozoficzną. Założenie, że historia polityczna, kultura, ludzkie losy składają się w całość, którą można opisać w formie sagi przedstawiającej drogę kilku pokoleń, idzie pod prąd minimalistycznym modom literackim naszego czasu. Do tego niezwykle trudny temat polsko-żydowskich związków opowiedziany z perspektywy ludzi, którzy doświadczyli i uczestniczyli w chorobach, szaleństwach, grozie i nadziei XX wieku - czyni tę książkę powieścią, którą trzeba przemyśleć i przedyskutować. Powieść odważna w zamyśle i w wykonaniu. Wywoła zachwyt, podziw, oburzenie i sprzeciw. Poruszająca książka. Naprawdę mocna rzecz. 
Dariusz Karłowicz, filozof, redaktor "Teologii Politycznej"
Rozmowa z autorem w Rzeczpospolitej


Dolina nicości
"Dolina nicości" Bronisława Wildsteina - znanego publicysty i dziennikarza - o wiele mocniej niż publicystyka oświetla mroczne tajemnice III RP i w bezkompromisowy sposób obnaża mechanizmy rządzące polską polityką. Oprócz wspaniałych walorów literackich (autor jest laureatem nagrody Fundacji Kościerskich oraz nagrody im. Andrzeja Kijowskiego) książka zawiera bardzo przekonujący obraz współczesnej Polski.
Autor wprowadza czytelnika w świat byłych agentów SB, doskonale radzących sobie w świecie biznesu i mediów, ukazuje ich zależności i powiązania z politykami i środowiskiem dziennikarskim. W bohaterach książki bez trudu można rozpoznać konkretne - znane z pierwszych stron gazet - osoby z życia publicznego.

W 2009 roku Bronisław Wildstein został laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Nagroda została przyznana za powieść DOLINA NICOŚCI







Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością
W jaki sposób Wielka Transformacja Ustrojowa przemełła solidarnościowy plan zbawienia Polski i świata, zastępując górne ideały ekonomicznym, mentalnym i moralnym panowaniem Urbanlandu Ktokolwiek chciałby wzbogacić swoją wiedzę na ten swoistą tajemnicą okryty temat, musi sięgnąć po Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością. Po kipiący złością, wisielczym humorem i pasją rozliczeniową zbiór opowiadań upokorzonego dysydenta. 
Tomasz Burek

Opowiadania Bronisława Wildsteina to w literaturze współczesnej chyba najbardziej gorzki portret pokolenia, które w ostatnich trzech dekadach walczyło o niepodległą Polskę. Pisane z perspektywy świadka i uczestnika, a po latach wnikliwego obserwatora, są rzadki świadectwem refleksji nad moralnymi i intelektualnymi konsekwencjami zjawisk, które rozgrywają się w ciągu ostatniej dekady - nieomal na naszych oczach. Wildstein opowiada o 'szwoleżerach' Solidarności, którzy po 1989 r. zaczęli grzęznąć w niejasnych układach politycznych, dwuznacznych interesach, moralnych oszustwach i cynicznych zachowaniach. Te historie, drapieżne w szczegółach, a zarazem pełne zdumienia nad tym, co się stało, przedstawiają ludzi, którzy rozpoczynali od walki o godność, by po latach odkryć, że ją bezpowrotnie utracili. To bohaterowie 'z pierwszych stron gazet', niekiedy nasi dobrzy znajomi, przyjaciele, koledzy, dziś cwaniacy, którzy kpią z połamanych skrzydeł własnej młodości. Wildstein pyta w swych opowiadaniach, jak to się stało? Z czym i z kim przegrali? Rzecz jasna, jak w każdej prawdziwej opowieści, wszelkie podobieństwo do rzeczywistych postać czy zdarzeń jest w tych utworach przypadkowe. 
Włodzimierz Bolecki

Książka zawiera sześć opowiadań; Przyszłość z o.o.; Pralnia, czyli czy może to być przypadek?; Ostatni człowiek; Kaukazinwest albo mężczyźni z Kaukazu; Dom pod lasem; Nietaktowna śmierć. Treść książki wpisuje się w dyskusje i rozważania na temat etosu Solidarności, które towarzyszą trzydziestoleciu powstania tego społecznego ruchu.

Fragment opowiadania Bronisława Wildsteina „Nietaktowna śmierć“ z tomu „Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością“ opblikowany na portalu wpolityce.pl



Patronat medialny: